rogers
09 آذر 1401 - 14:26

خطر محرومیت از بودجه میلیاردی اروپا بیخ گوش مجارستان

کمیسیون اتحادیه اروپا می‌خواهد به دلیل به زعم خود زیر پا گذاشتن اصول حاکمیت قانون از طرف مجارستان طرح محرومیت از بودجه میلیاردی بروکسل برای بوداپست را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حل نشدن مناقشات بر سر مسئله حاکمیت قانون با اتحادیه اروپا مجارستان را در آستانه محروم شدن از کمک های مالی اتحادیه اروپا قرار داده است.

روزنامه "هامبورگر ابند بلات" آلمان در مطلبی نوشت: علیرغم اقدامات اخیر ضد فساد، مجارستان بیم آن دارد که پرداخت میلیاردها دلار اتحادیه اروپا برای این کشور متوقف شود. انتظار می رود امروز ( چهارشنبه) کمیسیون اروپایی اعلامیه های روشنی در این زمینه ارائه کند.

امروز ( چهارشنبه) ، کمیسیون اتحادیه اروپا در نظر دارد توصیه‌ای درباره مسدود کردن احتمالی پرداخت‌های میلیاردی به مجارستان ارائه کند. از آنجایی که دولت دست راستی در بوداپست، به زعم این نهاد اروپایی اصول حاکمیت قانون را زیر پا می گذارد و اقدام قاطعی در برابر فساد انجام نمی دهد، حدود 7.5 میلیارد یورو از بودجه این تشکل و 5.8 میلیارد یورو کمک های کرونایی به مجارستان می تواند مسدود شود.

اساس این توصیه برنامه ریزی شده، بررسی اقدامات مجارستان در برابر سوء استفاده احتمالی از بودجه اتحادیه اروپا است. از دیدگاه کمیسیون اتحادیه اروپا، اقدامات تا به حال بوداپست کافی نیستند و با اعلامیه های قبلی مغایرت دارند.

بنابراین حلا باید به سایر کشورهای عضو پیشنهاد شود که حدود 7.5 میلیارد یورو از بودجه این تشکل برای مجارستان را مسدود کنند. این توصیه می تواند در چهار هفته آینده توسط شورای وزیران اتحادیه اروپا تصویب شود . با این حال، اکثریت واجد شرایط برای اجرای آن لازم است، یعنی حداقل 15 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا باید موافقت کنند و با هم حداقل 65 درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا را تشکیل دهند.

همچنین شرایط برای مجارستان با توجه به امید به پرداخت میلیاردها کمک کرونایی از اتحادیه اروپا تیره و تار به نظر می رسد. کمیسیون اتحادیه اروپا می خواهد یک توصیه مثبت در مورد طرح مجارستان برای استفاده از بودجه ارائه دهد. با این حال، پول تنها در صورتی باید جریان یابد که کشور شرایط خاصی را برآورده کند. این شامل مواردی است که در فرآیند حاکمیت قانون فرموله شده است. مجارستان می خواهد 5.8 میلیارد یورو کمک بلاعوض از تسهیلات به اصطلاح بازیابی و تاب آوری اتحادیه اروپا دریافت کند.

بیش از همه به این دلیل که مجارستان ابزارهای قابل توجهی برای اعمال فشار بر اتحادیه اروپا در اختیار دارد، همه با استرس و هیجان منتظر تحولات بعدی هستیم. به عنوان مثال، دولت بوداپست می تواند تمام تصمیماتی را که نیاز به اتفاق آرا در اتحادیه اروپا دارند، مسدود کند. این امر به عنوان مثال در مورد تحریم ها علیه روسیه یا تصمیمات برای حمایت از اوکراین در جنگ علیه روسیه صدق می کند.

نمایندگان دولت مجارستان قبل از توصیه کمیسیون آرامش زیادی داشتند. تیبور ناوراسیکس، وزیر توسعه منطقه‌ای مجارستان روز گذشته در بوداپست گفت: از آنجایی که همه وعده ها در حال اجرا هستند، می توان امیدوار بود که تمام بودجه اتحادیه اروپا در سال آینده در دسترس باشد.

حدود یک هفته پیش هم پارلمان اتحادیه اروپا به قطع بودجه مجارستان رأی مثبت داد.

چندی پیش در بروکسل اعلام شد کارشناسان کمیسیون اتحادیه اروپا پس از بررسی به این نتیجه رسیدند که اقدامات دولت مجارستان در برابر سوء استفاده احتمالی از بودجه اتحادیه اروپا برای پایان دادن به روند آغاز شده علیه این کشور برای مسدود کردن وجوه کافی نیست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 890227